Головні новини

Тарас Клим: "Футбол дав мені ім'я"

Два роки тому Тарас Клим на достроковій звітно-виборній конференції уже вдруге став головою обласної федерації футболу. На прохання читачів «Галичина» підготувала інтерв’ю з керівником цієї громадської організації: і про роботу федерації, і про різні розмови та публікації стосовно особи Тараса Клима. Крім того, що він голова обласної федерації футболу, Тарас Клим ще й віце-президент асоціації аматорського футболу України, член і голова комітету масового футболу ФФУ. А з нинішнього року — заслужений працівник фізичної культури і спорту України.


"Обіцяють одне, а роблять інше"
- Пане Тарасе, востаннє я брав інтерв’ю у вас, коли ви ще були заступником голови обласної федерації футболу. Як правило, колись головою обирали мера Івано-Франківська, завдяки якому можна було фінансувати федерацію. Чому Віктор Анушкевичус склав свої повноваження? 
- До нього федерацію очолював Зеновій Шкутяк. І якщо класти на шальки терезів, хто скільки доброго зробив для розвитку масового футболу в області, то, поклавши руку на серце, Анушкевичус не може зрівнятися зі Шкутяком. Ефективної співпраці з моїм попередником не вийшло, бо з невідомих причин він оточив себе людьми, котрі давали не зовсім зрозумілі поради щодо діяльності громадської організації. В якийсь час у футбольної громади з’явилися інші бачення розвитку наймасовішого виду спорту на Прикарпатті. і тоді ми усвідомили, що деякі впливові в місті люди обіцяють нам одне, а чинять зовсім інше. Не погодившись із дечим, Віктор Анушкевичус написав заяву про звільнення від своїх обов’язків, і, як один із заступників голови, я став виконувачем обов’язків голови федерації. Два роки тому на позачерговій конференції мене обрали головою.

«Футбол дав мені ім’я»
- Пане Тарасе, ви стали головою федерації без належного фінансового підгрунтя. У плані організаційної роботи у вас досвід великий, але досвід не все вирішує. З огляду на реалії, що довелося поміняти в діяльності федерації? 
- Як ми зрозуміли, обрання почесних голів від влади - це не завжди було правильно. Напевно, тому й обрали мене. Власне, я не в штаті, працюю на громадських засадах. Я врешті-решт один із засновників федерації зразка 90-х років минулого століття. Звичайно, як бізнесмен середньої ланки, повністю не можу її фінансувати. Притім багато власних коштів вклав у розбудову будинку федерації на вул. Чорновола, 80. Свого часу футбол дав мені ім’я і шлях у життя, тож як підприємець надавав благодійну допомогу цій організації. А як тепер фінансується федерація? На відміну від колишніх років, нова команда ФФУ, очолювана Андрієм Павелком, для забезпечення статутної діяльності регіональних федерацій надає кожній з них щомісячну фінансову підтримку в розмірі 50 тис. грн. і це для нас великі гроші: уже не доводиться постійно ходити з простягнутою рукою до голови міста чи ще до когось. Як розподіляємо кошти? 25 тисяч - на районні й міські федерації (всього 20 колективних членів). У федерації також є штатні працівники із зарплатнею. Крім фінансів ФФУ, команди-учасниці чемпіонату області платять внески для проведення організації змагального процесу і діяльності федерації загалом. Залучаємо кошти і підприємців, котрі готові нам допомагати. Гроші потрібні й на недавно створену нову структуру - дитячо-юнацьку футбольну лігу області. Її очолив народний депутат Юрій Соловей, і ми сподіваємося на те, що ця авторитетна людина зможе організувати підтримку саме дитячого футболу. У цьому напрямі чекаємо на допомогу і від місцевої влади. А що федерація зробила за два останні роки? Готуючись до виборів, написали програму «15 кроків — за п’ять років». Наразі багато кроків уже зробили. і передусім завдяки новому керівникові ФФУ Андрієву Павелку, в команді якого я є. Наша федерація з тих, яка вписалася в європейську програму «Хет-трик» в Україні. А це будівництво стадіонів в івано-Франківську, Чернівцях і Рівному. Діяли згідно зі статутом

- Перш ніж продовжити розмову про виконання програми «15 кроків — за п’ять років» хочеться почути, що відбувалося два роки тому. Тараса Клима обрали головою федерації на достроковій звітно-виборній конференції, але напередодні ходили різні чутки, зокрема й про те, що конференцію дочасно скликали лише задля того, щоб вас обрали одним із заступників президента ФФУ. Що скажете з цього приводу? 
- Завжди є якісь домисли, чутки. Як бачите, я не є заступником президента ФФУ. Можливо, міг би і претендувати на таку посаду, бо належу до числа тих, хто у футболі з 90-х років минулого століття. Я працюю в регіоні і є керівником комітету масового футболу ФФУ. А бути заступником президента федерації не так важливо для мене. Життя все спростувало. Комусь хочеться вважати, що Клим має якісь меркантильні інтереси, втім, я міг би спокійно жити і без федерації. А статут передбачав проведення позачергової конференції через відсутність керівника. Виконком федерації прийняв відповідне рішення, і, як один із кандидатів, я переміг на виборах. Тут все правильно, ми діяли згідно зі статутом.

"Довелося натискати на різні педалі"
- Після обрання головою обласної федерації чи не основним завданням для вас було відродити в області команду майстрів, адже роками вболівальники цього вимагали. Нарешті проблему розв’язано, івано-франківський «Тепловик» виступає в другій лізі. Знаю, що це було важко зробити. Які важелі задіяли, щоб заплановане здійснити? 
- Це один із основних пунктів програми нашої федерації. Причому створення професійної команди — не головне завдання федерації. Розуміючи важливість вибудови футбольної вертикалі в області та зважаючи на побажання уболівальників і групи журналістів, вирішили якнайшвидше відродити таку команду. Колись і мені як президентові клубу довелося очолювати команду «Спартак». і не для того, щоб отримати якісь регалії, а тому що виникла така потреба. Останні чотири роки в ешелоні команд майстрів існував вакуум. Щоб його заповнити, натискували на різні педалі, бо це дуже складний процес. Найперше ми всі - і місцева влада, і федерація, і футбольний клуб - катастрофічно спізнилися з атестацією. Нині система досить відпрацьована, нема вже такого, як колись: прийшов, заплатив гроші - і граєш у другій лізі. Атестацію, отримання ліцензії — це треба було робити не навесні нинішнього року, а восени минулого. А тоді обирали міського голову Івано-Франківська і всім було не до того. Правда, всім кандидатам ми пропонували відновити команду майстрів і якось, нарешті, почати діяти. Ніхто, на жаль, на це не відгукнувся. Промайнула зима, і лишень у квітні новий міський голова Руслан Марцінків за тиждень до початку аматорського чемпіонату області прийняв відповідне рішення. Йшлося не про організаційні потуги, а про фінансові, бо федерація не має можливостей грошима забезпечувати команду. Коли отримали згоду міського голови підключитися до вирішення питання фінансування клубу, відправили відповідні документи до Києва. Нашу ідею підтримали і голова ОДА Олег Гончарук, і голова облради Олександр Сич. і таким чином почали активно працювати з ліцензійним комітетом і членами виконкому ФФУ. Саме вони тоді проголосували не зовсім регламентну річ: атестаційний період тривав не півроку, а тільки місяць. Зрозуміло, ніхто не мав сумніву, що Прикарпаття заслуговує на другу лігу, є відповідний футбольний потенціал, однак у клубу - ані офісу, ані фінансового ресурсу, ані повністю підготовленого до експлуатації стадіону. А ось тепер треба шукати третю сторону фінансування, бізнесову, адже на бюджетних коштах важко буде утримувати професійну команду.


"За нового керівництва умови помінялися"
- На вашу долю як керівника випало ще одне завдання - з фінансовою допомогою УЄФА збудувати в Івано-Франківську новий стадіон. Коли планували це зробити і які є проблеми, пов’язані з будівництвом? 
- Ця ідея виникла давно, ще до того, як я вдруге став головою федерації. До Павелка президентом ФФУ був Анатолій Коньков, а я - заступником голови обласної федерації. З відомим футболістом і функціонером мав особисті контакти. Річ у тім, що в Україні немає жодного стандартного поля зі штучним покриттям. і в одній із розмов у мене виникла ідея побудувати його в Івано-Франківську. Правда, ця ідея мала своє обррунтування, бо УЄФА допомагала країнам, які розвиваються, фінансами, і в тому числі є така програма «Хет-трик» для будівництва інфраструктури в Україні. Щороку УЄФА для цього виділяє приблизно 2,5 млн. євро Федерації футболу України. Ці гроші концентрували у ФФУ і не використовували належним чином. Уперше про це заговорив Коньков, але у нього нічого не вийшло. Наша обласна федерація зробила заявку на програму «Хет-трик», але тут основне - наявність землі під стадіон. Як один із керівників федерації, я надіслав лист до міської ради, щоб вона виділила нам землю. Хоч таке питання вирішується не так просто, треба віддати належне команді Віктора Анушкевичуса: на сесії міської ради було підписано угоду про користування земельною ділянкою площею 1,5 гектара біля стадіону «Рух» для майбутнього будівництва. За Андрія Павелка наша область в числі перших включилася в програму «Хет-трик». Однак згідно з новими умовами перед місцевою владою поставили завдання теж зробити фінансовий внесок у програму. Про будівництво спортивної споруди підписано п’ятисторонній меморандум з числа трьох гілок влади, обласної федерації та ФФУ. Зобов’язання місцевої влади - проведення підготовчих робіт і будівництво підоснови під штучне поле розміром 105х68. А чому так довго йде будівництво? Це вже інша історія. Підготовчі роботи і будівництво підоснови розпочато, і ми стовідсотково впевнені, що такий стадіон в Івано-Франківську буде. Зважаючи на темпи робіт, порівняно з Чернівцями і Рівним, він буде одним з перших в Україні. А коли саме його буде здано в експлуатацію, не від Клима залежить, а від будівельників, з якими федерація уклала угоду.

- Скільки грошей на будівництво виділила УЄФА, а скільки - місцева влада? 
- Це відкрита інформація. УЄФА через рахунки ФФУ в гривневому еквіваленті виділила 8,5 мільйона, а міська і обласна ради - приблизно 5-6 мільйонів. До речі, діти міських шкіл, і передусім - спортивних, займатимуться на ньому безплатно. У бік європейського футболу

- З нинішнього сезону чемпіонат області у двох лігах проводять за форматом «осінь-весна». Наскільки легко далося таке рішення? Адже і нині, мабуть, є ще голоси «за» і «проти». Чому саме? 
- За мого першого керівництва за такою схемою почали проводити чемпіонат в 1990/1991 роках. Коли я відійшов від керівництва, в 1998-му все помінялося. Не пригадую, чи під чиїмось тиском, чи з якихось інших причин. Ми повернулися до старої радянської системи. А команда Павелка рухається в бік європейського футболу. І декому це не подобається. Ті, кому за 60 років, звикли проводити кущові змагання. Я з того сміюся. Ви знаєте, по кущах можна щось інше робити. З нинішнього сезону на схему «осінь-весна» перейшов весь аматорський футбол в Україні. і тут нічого дивного немає. Як і в Європі, є єдина база гравців. Вона передбачає, що футболіст грає лише за одну команду, а починаючи з 11 років реєструється в єдиній базі: наприклад, юнак грав за Кривотули, потім - за івано-Франківськ, Київѕ А ми звикли заявлятися «на коліні». Пам’ятаєте такого «легендарного» Борискевича, котрий грав за три команди - Заліщики, Чернівці та Городенку - і був одразу чемпіоном трьох областей. Це пережитки минулого. Єдина база діє за системою «осінь-весна» навіть в ісландії, якій наша збірна поступається. Переходи, трансферні вікна, перший тренер - все фіксується. Дехто, не розуміючи, куди ми рухаємося, є противником нової системи. і не лише в нашій області, а і в східній Україні. Кроком вперед є створення і дитячо-юнацької футбольної ліги, де понад 80 команд. А юнаки (U-18) тепер грають щосуботи, а не щонеділі разом з дорослими. Певна річ, це нововведення теж має своїх противників. Але долучаймося до європейського футболу.

"Звинувачують у тому, чого нема"
- Пане Тарасе, які плани роботи федерації? Хоча мене, мабуть, більше цікавить те, чому вас часто критикують, особливо в деяких ЗМІ? Як ви на таку критику реагуєте? А критикують певні особи і за ваш налагоджений бізнес... 
- До критики ставлюся нормально. Я не перший рік керівником, проте критика має бути справедливою і обррунтованою. і коли мене звинувачують у тому, чого немає, то, звичайно, мені неприємно і боляче. Останні роки допікають так звані журналісти чи анонімники, як їх колись називали, а тепер вони пишуть під різними кодами. Я в цьому бачу вже систему. Робиться все для того, щоб підірвати авторитет мій особистий і тієї організації, яку нині очолюю. Перед виборами було задіяно групу людей, що намагалася провести свою кандидатуру і свою політику. Однак я переміг в одні ворота: із 78 делегатів (не приїхало на конференцію 12) 77 проголосувало за мою кандидатуру. Коли ми почали щось реально робити, звідусіль залунали голоси, що у нас нічого з того не вийде. і не вгамовуються донині. Ще більше розлютилися, коли реально почала втілюватися в життя програма «15 кроків - за п’ять років». Я зрозумів, що мої опоненти просто найняли виконавців, які щодня поливають брудом і мене особисто, і федерацію. Повірте, я не перебільшую. Всі мої публічні виступи як голови федерації, всі наші рішення окремі люди аналізують під мікроскопом і подають у ЗМі викривлено, неправдиво. Причому я знаю, хто це робить у друкованих виданнях. Друга їхня тема — мій приватний бізнес. Чого вже там не понаписувано!.. Як підприємець, я продовжую займатися цією діяльністю і буду займатися. Як мені виділяли майданчики для літньої торгівлі, так і будуть виділяти. Це не є порушенням. Це не є незаконні речі. Як голова обласної федерації маю право займатися підприємницькою діяльністю. Я не народний депутат і не керівник області чи міста. Більше того, у федерації я не штатний працівник, тож за що можна мене так безбожно критикувати і різні пасквілі писати?! Так звані добродії пишуть і у всі інстанції: поліцію, податкову, інспекцію з благоустрою міста. Я відкритий до будь-яких перевірок, і такі перевірки у мене вже були. Мені просто дивно, що деякі місцеві ЗМі саме мені таку велику увагу приділяють. Складається враження, що їм більше немає про що писати, а тільки про Тараса Клима - як бізнесмена і як голову обласної федерації футболу. А що стосується подальшої роботи федерації, то я оптимістично дивлюся в майбутнє. Треба виконувати і завершувати задумане.

- Завершимо нашу розмову більш оптимістичо. Новий сайт федерації — це теж частина вашої програми? 
- Звичайно. Це робота професійного журналіста Ігоря Данилевського і великий крок уперед в інформативності уболівальників і фахівців. За підтримки народного депутата Юрія Солов’я ми з телеканалом «РАІ» створили тижневу футбольну програму. Серед спортивних програм у неї найвищий рейтинг. і це дуже важливо. Як і те, щоб федерація з футбольною громадськістю і керівниками області та міста об’єднали свої зусилля задля розвитку найпопулярнішого виду спорту на Прикарпатті.

Богдан Білецький, газета "Галичина"
Використано фото сайту НФК "Ураган"