Головні новини

Академія футболу "Рута": маленький початок великої історії

Минулої осені в Івано-Франківську стартував нечуваний як для Прикарпаття проект - у місті розпочав свою роботу перший в Європі філіал Інтернаціональної Академії футболу "Рута" (Торонто, Канада). Про те, чим живе академія сьогодні, що планують на майбутнє, читайте в ексклюзивному матеріалі Футбольного Франківська.


Зізнаємось, давненько планували розповісти широкому загалу про "Руту", та лише одного січневого дня нашим планам вдалось збутись. З ідейним натхненником проекту, легендарною футболісткою Іриною Ванат ми вирішили зустрітись за годину до початку тренування. Для тих, хто не в курсі, за тендітними плечима Ірини "вогонь, вода і мідні труби" - звання майстра спорту з футболу, дві перемоги у чемпіонатах та кубках сусідньої Польщі, перемога у престижному інтернаціональному турнірі "Кубок Оттави" і ще безліч інших звань і нагород. Нині ж вона є активним діячем у розвитку жіночого футболу в Україні - президентом Асоціації жіночого футболу Львівської області, а також одним з фундаторів Асоціації жіночого футболу Івано-Франківської області.

Завжди позитивно налаштована та усміхнена Ірина розповіла нам про історію створення Академії."Засновником цієї Академії є виходець з України, уродженець Дрогобича Ярослав Сметана, який на сьогоднішній день є громадянином Канади і вже близько 25 років живе за океаном. Після Майдану у нього з'явилось бажання чимось допомогти саме нашим дітям. Саме у дітях він бачить майбутнє України. Тому вирішив створити такий проект, адже саме через спорт діти можуть почерпнути все, що потрібно для їхнього загального розвитку та професійного зростання. Спочатку була ідея створення такої академії у Львівської області. Але через несприятливі умови, зокрема економічні, цей проект було вирішено заморозити терміном на один рік. Та через бажання створити для цих дітей сприятливі умови, ми зійшлися на тому, що такий проект буде базуватись в Канаді, а в Україні відкриватимуться філії Академії. У Канаді є більш сприятливі умови, адже влада йде на зустріч саме таким проектам соціального напрямку. На жаль, наразі я не бачу в Україні будь-якої альтернативи нашому проекту".

Попри все, Академія має напевне єдиний в Україні, соціально-спортивний нахил. Основною ціллю тут є всебічний розвиток дитини, навчання дітей дисципліни та поваги один до одного.

"Все розпочинається з мінімуму.  Ми акцентуємо увагу не на якихось фізичних вправах і спортивних досягненнях, а на соціальному напрямку та особистісному вихованню. Тобто питання дисципліни, культури, щоб діти в такому середовищі навчались елементарних людських стосунків та спілкування. Школа - це одне, вулиця - це інше. Зараз дуже багато таких випадків, коли вулиця вчить лише негативному. Ми хочемо навчити дітей поважати один одного, незалежно від соціального статусу, фінансового стану родини, культури. Після власне таких соціальних моментів, ми вже переходимо до тактичних вправ, виховуємо. Вони всі сюди приходять з бажанням і наше завдання зберегти цей запал й надалі розвиватись в цьому напрямку. Тож основне - це культура. Культура спілкування, повага у людських стосунках. Якщо зараз у цих дітей буде закладено ця фундація, то у них є майбутнє у інших напрямках, не обов'язково спортивних" - розповідає тренер.


Згодом до нашої розмови приєднався президент Асоціації жіночого футболу Івано-Франківської області, тренер філіалу Сергій Шайда, який поділився планами на 2017 рік.

"Ціль Асоціації - це популяризація цього виду спорту серед дівчат нашого міста. Це перше. По-друге, завдяки створенню Асоціації ми отримали законні підстави для фінансової підтримки. Далі вже за підтримки нашої Асоціації буде створюватись філія Інтернаціональної Академії футболу "Рута". Цього року влітку ми разом з канадською академією плануємо провести турнір за участю дівочих команд з Чехії, Словаччини. У змаганнях зіграють юні футболістки віком 11-12 років. Зараз ми на етапі формування нашої команди "Рута" для участі у літньому турнірі. 


Також у планах Асоціації налагодити програму обміну з канадською академією. Нам обіцяють, що нашим дівчатам забезпечать там навчання, харчування, проживання - все буде безкоштовно. До того ж, у дівчат буде можливість потрапити на навчання до вищих навчальних закладів Канади. Тобто таким чином, наші партнери за участю Конгресу українців Канади допоможуть нам організувати таке собі "вікно" для наших талановитих футболісток", - розповів очільник обласної Асоціації.

Завдяки сприянню міської влади діти мають можливість безкоштовно займатись у спортивній залі Муніципального центру дозвілля. Та через не надто хороше транспортне сполучення, у "Руті" розпочали пошук нового приміщення.

"Наразі у нас є домовленість з директором школи-ліцею №23 про проведення занять у їхньому спортзалі. По-перше, це дасть можливість нам залучити до занять більшу кількість дітей. А по-друге, все ж там краще транспортне сполучення. Нам би хотілось подякувати за сприяння у розвитку нашої Академії міському голові Івано-Франківська Руслану Марцінківу та депутату міськради Мар'яну Вагилевичу. Окрім того, на території ліцею плануємо відкрити майданчик зі штучним покриттям для занять футболом", - підсумував Сергій.


"Все починається в житті з малого, з зернини – хліб, з промінчика – зоря!.." - вчить нас давній вірш зі школи. І справді, на початковому етапі існування "Рути" на заняття приходили маленька кількість дітей - десь 4. І знову ж таки тут немає поняття "прогулів" - тут все побудовано на бажанні дітей. Згодом кількість учнів збільшилась до 12-15 та через морози та новорічні свята відвідуваність дещо впала. Займаються в академії дівчатка 10-12 років.

"На сьогоднішній день наша задача це масовість. На даному етапі потрібно максимально про себе заявити даним соціально-спортивним проектом. Ми запрошуємо батьків наших дітей на тренування, приймати участь. У нас немає обмежень. Все проходить в ігровій формі. На початку приходили батьки, цікавились. Для них було дуже дивно, що можна було виходити на поле. "Заходьте, будете нашими волонтерами" (посміхається - ред.). Батьки приходили, цікавились. І переконались, що діти хочуть займатись саме у нас.


Якщо даний проект буде розвиватись і надалі, то перспективи для наших дітей будуть величезні. Коли ти закінчуєш наше відділення, ти маєш можливість продовжити навчання в Канаді. Звичайно, за сприяння нашої канадської "альма-матер", яка бере на себе майже 100% зобов'язань. Коли дитина їде на навчання в Торонто, то їй буде забезпечено харчування, проживання, по можливості і буде організована соціальна допомога. Тобто ми максимально будемо підключати зацікавлених людей і там в Канаді, і у нас тут, щоб допомогти нашим дітям досягнути максимальних вершин. І щоб коли вони закінчували вищий навчальний заклад за океаном, повертались в Україну та допомагали нам реалізувати мрії інших дітей досягнути нових вершин (сміється - ред.). Так ми будемо будувати нашу Україну, адже у наших дітях наше майбутнє. Нам потрібно максимально вкладати сил у наших дітей, щоб згодом вони вкладали у своїх", - продовжує Ірина.


Тим часом, ми не зчулися як пролетіла година часу і на порозі спортзалу з'явились перші дівчатка. Вже під час тренувань тут можна було побачити все - дитячі посмішки, радість забитих м'ячів, розпач втрачених шансів, спортивну, по-дитячому серйозну боротьбу. І навіть свої дружелюбні розбірки у роздягальні. Тут своя атмосфера. Атмосфера бажання, дружби і поваги.

Вже після тренування Ірина розповіла про плани на майбутнє соціально-спортивного проекту.

"Наразі ми плануємо налагодити зв'язки з іншими командами області, для формування єдиної боєздатної команди. Ми почали з мінімуму - залучення дітей, витягувати дітей від комп'ютерів та вулиці. І вже спільними зусиллями наші діти зможуть реалізувати себе у великому футболі, футзалі чи іншому напрямку. Найкращим дівчаткам відкриті двері у збірні України. Хто виявить бажання зможе продовжувати навчання в Канаді, інших країнах Євросоюзу. Наразі схожі філії ІАФ "Рута" планується відкрити в Словенії, Польщі, Словаччині. Щодо перспектив, то в Івано-Франківську можна буде проводити масштабні міжнародні дівочі турніри. І думаю, наша влада буде нами гордитися, адже це грандіозні перспективи для міста у плані розвитку дівочого футболу.У серпня планується тренувальний табір для наших вихованок в Канаді у кількості 10-12 дітей. У Торонто йдуть назустріч нашій академії "Рута". З 6 серпня на протязі двох тижнів буде проведено спортивний табір зі знанням англійської мови. Під час табору заплановані дворазові тренування, екскурсії, комунікація між дітьми різних країн, тощо. Основним критерієм є розмовна англійська мова і у наших дітей буде можливість попрактикуватись у іноземній. У липні планується запросити зарубіжні команди до Івано-Франківська. На тиждень часу, можливо десять днів. При можливості будемо залучати представників влади. Нам би хотілось, щоб вони взяли активну участь і могли б спільними зусиллями напрацьовувати нові проекти та напрямки. Наша мета - спільної співпрацею досягнути максимального результату. Показати, що в Івано-Франківську є така Академія "Рута", про яку почують не лише в Україні та Канаді, а й Польщі, Словенії, Словаччині. Також хотілось би подякувати фундатору ІАФ "Рута" Ярославу Сметані та нашій українській діаспорі у Канаді за допомогу, довіру та батьківську любов до наших дітей", - підбила підсумок нашої розмови легендарна українська футболістка.Андрій Мокляк, Футбольний Франківськ